Orinio šildymo sistema

Naudojant grindinį šildymą šiltuose namuose išlieka šių namų vėdini­mo problema, kadangi namuose su šio tipo šildymo sistema įrengiami san­darūs langai. Iškyla būtinybė įrengti mechaninį vėdinimą. Įrengti šildymo ir vėdinimo sistemas gali būti per brangu. Minėtą problemą galima spręsti įrengiant orinio šildymo sistemą, kuri patalpas šildo ir vėdina. Šios siste­mos pagrindą sudaro vėdinimo agregatas su įmontuotu šildymo kaloriferiu.

Orui į patalpas tiekti ir ištraukti išvedžiojami ortakiai. Oras į patalpas pa­tenka per groteles arba specialius oro išleistuvus – anemostatus. Ši siste­ma nėra ekonomiška, kadangi į visas patalpas teikiamas vienodos temperatūros oras, o įrengti temperatūros reguliavimą vienbučiame name atski­rai kiekvienai patalpai yra brangu. Šiluma gali būti taupoma tik pažemi­nus temperatūrą visose patalpose vienu metu, o tai dažniausiai daroma iš­vykstant ilgesniam laikui. Ieškant būdų, kaip vis tik taupyti šilumą, veikiant orinio šildymo sistemai, buvo sukurtas įrenginys, vadinamas šilumos rekuperatoriumi. Jame laukan išmetamas oras savo šilumą perduoda į patalpas patenkančiam šviežiam lauko orui. Oro srautai tarpusavyje nesusimaišo, nes jie yra atskirti šilumai laidžiomis pertvaromis. Orinio šildymo sistemoje bū­tinai įrengiami triukšmo slopintuvai, kurie sumažina ventiliatorių darbo ir oro judėjimo vamzdynais keliamą triukšmą.

Vasaros laikotarpiu ypač svarbu tai, kad orinio šildymo sistema karštu metų periodu gali ataušinti patalpų orą. Tam papildomai į orinio šildymo agregatą būtina įmontuoti oro aušinimo sekciją.

Visos aprašytos šildymo sistemos gali būti taikomos vienbučiuose namuo­se, prieš tai įvertinus jų ekonomiškumą. Mes neaptarėme pačių sistemų ir jų montavimo kainų, nes naudojamos įvairios kokybės medžiagos bei įran­ga. Šiuos skaičiavimus turėtų atlikti firmos, diegiančios šildymo sistemas. Tačiau greta šildymo sistemos kainos būtina įvertinti ir eksploatacines šil­dymo sistemos savybes, t.y. galimybę efektyviai reguliuoti temperatūrą pa­talpose.

Lietuvoje, vykstant pramonės restruktūrizaci­jai, įvyko labai didelių pokyčių šilumos vartotojų struktūroje. Daug šilumos energijos vartojančius pramonės įmonės buvo sustabdytos arba pakito jų gamybos technologija ir todėl jos šilumos energi­jos suvartoja mažiau. Gyvenamajame sektoriuje šilumos vartojimo požiūriu didesnių pokyčių ne­pastebėta. Dėl šios priežasties pagrindiniai šilumos vartotojai dabartiniu metu yra gyventojai, ir todėl šilumos taupymui gyvenamajame sektoriuje turi būti skiriama daugiausia dėmesio.

Šilumos energijos vartojimas gyvenamuosiuose namuose susideda iš šilumos sąnaudų patalpoms šildyti ir karštam vandeniui ruošti. Didžioji jų da­lis tenka šildymo sistemoms, kurios dengia patal­pų šilumos nuostolius. Pastarieji priklauso nuo pa­stato atitvarinių konstrukcijų šiluminių savybių ir tų konstrukcijų montavimo darbų kokybės. Be to, reikėtų pažymėti, kad ekonomiškam šilumos var­tojimo režimui pasiekti neužtenka vien tik page­rinti pastatų atitvarinių konstrukcijų šilumines sa­vybes, nes komfortas ir šilumos ekonomija pasie­kiami atitinkamai pritaikius šildymo sistemas. Kaip parodė daugelio tyrimų rezultatai, esamų pa­statų atitvarinių konstrukcijų šiluminių savybių pagerinimas kainuoja labai brangiai ir kol kas ekonomiškai dažnai nepasiteisina.

Didžioji dalis šiuo metu eksploatuojamų šildy­mo sistemų, o gyvenamuosiuose masinės statybos namuose beveik visos, yra vienvamzdės ir jose bet koks reguliavimas praktiškai yra neįmanomas, nors teoriškai galima teigti, jog vartotojai gali ran­kiniu būdu iš dalies reguliuoti į patalpas tiekia­mą šilumą. Tą patį galima pasakyti ir apie regu­liavimą iš šilumos punktų. Vienvamzdėse šildymo sistemose, šildymo   prietaisai jungiami prie stovų naudojant trieigius čiaupus, kuriais teoriškai turėtų būti reguliojamas į šildymo prietaisą patenkantis šilumnešio debitas, o kartu nuo jo į patalpą perduodamas šilumos kiekis. Tarkime, kad gyventojas reguliuoja į apa­tinį prietaisą patenkantį šilumnešio debitą. Tuomet į viršutinį prietaisą patenkančio šilumnešio temperatūra irgi keisis. Jeigu mažinamas apatinio prietaiso atiduodamas šilumos kiekis, didėja vir­šutinio prietaiso atiduodamas šilumos kiekis ir at­virkščiai.

Tokiu būdu, reguliuojant temperatūrą viename bute, bus pažeidžiamas šiluminis režimas kitame. Dėl to vienvamzdę šildymo sistemą reguliuoti ran­kiniu būdu praktiškai neįmanoma. Tai rodo, kad tokios šildymo sistemos yra neperspektyvios ir jas reikia rekonstruoti.

Išanalizavus daugumoje 9 ir 5 aukštų daugia­bučių gyvenamųjų namų įrengtas šildymo siste­mas, matyti, kad principiniai sprendimai įvairiuo­se pastatuose, nepriklausomai nuo sekcijų skai­čiaus, yra vienodi, todėl ir jų rekonstrukcijos keitimo sprendimai taip pat bus panašūs. Priklausomai nuo rekonstrukcijai turimų lėšų, yra galimi ir techniškai pateisinami tokie esamų šildymo sistemų rekonstrukcijos varian­tai:

1.   Vienvamzdę šildymo sistema su termostatiniais ventiliais: be balansinių ventilių stovuose; su balansiniais ventiliais stovuose.
2.   Dvivamzdė šildymo sistema su termostatiniais ventiliais: be balansinių ventilių stovuose; su balansiniais ventiliais stovuose.
3.   Individuali šildymo sistema kiekvienam butui: kolektorinė,  plintusinė.