Apdailos darbai

  • tinkavimo darbai;
  • dažymo, aptaisymo darbai.

a. Tinkavimo darbai. Tinkavimo darbus atlieka 12 žmonių brigada. Septyni tinkuotojai ir penki pagalbiniai. Prieš tinkuojant paviršių reikia paruosti kad skiedinys su juo tvirtai sukibtų. Nuo jo nuvalomos dulkės, purvas.

Sienos tinkuojamos geru tinku, kuris sudarytas iš trijų sluoksnių:

Paruošiamasis sluoksnis daromas 5…9mm. storio iš skysto skiedinio (60% vandens). Skiedinys patenka į paviršiaus nelygumus ir gerai su juo sukimba. Užkrėsto ant paviršiaus skiedinio lyginti nereikia. Jis dvi – keturias valandas padžiovinamas ir ant jo daromas kitas – išlyginamasis sluoksnis.

Išlyginamasis sluoksnis yra pagrindinis paviršių išlyginantis tinko sluoksnis. Daromas 7…9mm storio, iš tešlos pavidalo (35% vandens) skiedinio. Užkrėstą sluoksnį reikia kruopščiai išlyginti.

Dengiamasis sluoksnis daromas po to, kai išlyginamasis sukietėja ir apdžiūsta. Jo storis 2mm. Skiedinys maišomas su smulkiu smėliu, išsijotu pro 1,5×1,5mm. akytumo sietą, kad po užtrynimo paviršius būtų lygus. Skiedinys ant paviršiaus užpurškiamas tinkavimo agregatu. Vidiniai angokraščiai tinkuojami tuo pačiu skiediniu kaip ir patalpų sienos. Angokraščių paviršiai daromi šiek tiek nuožulnus link vidaus sienų, kad būtų didesnis šviesos sklidimo kampas.

Darbų kokybės kontrolė ir priėmimas:

Tinko kokybė tiesiogiai priklauso nuo tinkuojamų paviršių kokybės ir jų paruošimo, naudojamo skiedinio ir jo medžiagų kokybės.

Leistini pagal normas nuokrypiai, atsižvelgiant į tinko kokybę, pateikti lentelėje.

Paviršiaus tikrinimo eiga Tinko kokybė
Labai geras Geras Paprastas (rupusis)
Paviršiaus nelygumai, uždėjus 2m. liniuotę 2 nelygumai iki 2mm. gylio 2 nelygumai iki 3mm. gylio 3 nelygumai iki 5mm. gylio
Paviršius nukrypęs nuo vertikalios plokštumos per visą patalpos aukštį (mm) 5 10 15
Angokraščių ir kampų nuokrypiai nuo vertikalės (viso elemento) 3 5 10
Angokraščių, piliastrų, stulpų pločio pokytis, palyginus su projektiniu pločiu 2 3 netikrinama

b. Dažymo aptaisymo darbai. Patalpų dažymo darbai atliekami tik tada, kai uždengtas stogas, įrengta didžioji dalis vandentiekio ir kanalizacijos, įstiklinti langai, įstatytos durys, nutinkuojami paviršiai. Tinkuoti paviršiai nuvalomi ir išlyginami medine trinkele. Po to užglaistomi plyšiai, įdubos, o glaistui sukietėjus, paviršius gruntuojamas. Glaistoma plieniniu glaistytuvu. Paviršius gruntuodamas pokostu, kad matytųsi nugruntuoti paviršiai, į grunto skiedinį pridedama šiek tiek pigmentų. Išdžiuvus gruntui paviršius glaistomas. Glaistui išdžiuvus paviršius svidinamas.      Aliejiniais dažais pradedama dažyti viena, vėliau – jai statmena kryptimi. Sienos paprastai pradedamos dažyti horizontaliai. Tepama plonu sluoksniu teptukais, kad dažų danga būtų vienalytė, blausi, dažais dažytus paviršius galima tapnoti. Truputį padžiuvęs dažų sluoksnis tolygiai tapnojamas šepečiu – tapnokliu. Tapnojant dažai išsilygina nelieka šepečio pėdsakų, tik reikia naudoti truputį tirštesnius dažus.

Darbų kokybės kontrolė ir priėmimas.

Nudažyti paviršiai turi būti vienodos spalvos, lygūs, be dėmių, matomų ruožų, teptuko šerių, nutekėjusių dažų. Dažytas paviršius turi nesitepti. Teptuko pėdsakai leistini tik po paprasto dažymo, tačiau jie turi būti nepastebimi iš 3m. atstumo.

Skirtingų spalvų skiriamoji linija turi būti tiesi.